47 - Anthony Iannarino

I veckans avsnitt har vi tagit klivet ut i den internationella poddvärlden genom att ha en ledande personlighet inom komplex försäljning, Anthony Iannarino, som gäst.

Anthony Iannario, som i podden beskriver sig som “relationssäljare med fokus på konsultativ försäljning" är en amerikansk säljcoach, föreläsare, entreprenör och konsult som via sin blogg thesalesblog.com dagligen skriver om konsultativ försäljning. Anthony driver även tre företag och nyligen släppt sin bok - The Only Salesguide You’ll Ever Need som är en toppsäljare på Amazon. Vi pratar med Anthony om hur vi "säljer värde" och skapar förutsättningar för lönsamma affärer. Vi pratar även om hur vi bör jobba med prospektering och hur detta är kopplat till produktivitet. Dessutom går vi igenom frågan; Vad är skillnaden mellan köp- eller säljprocess samt Social Selling?

Allt detta och samt massor av annat intressant finns men i samtalet med den genomsympatiske och kloke Mr Iannarino. Vi lärde oss själva massor och vill påstå att hans råd och tips inte bara är intressanta för säljare utan många av tipsen passar för alla oavsett roll.

Bra länkar för att att följa Anthony är:
https://thesalesblog.com/
https://www.facebook.com/iannarino
https://www.linkedin.com/in/iannarino/
https://outboundconference.com/

Trevligt lyssnande!

Om Podcasten

Alphov & Lopez, med värdarna Michael Alphov och Oliver Lopez, är podden för dig som vill få tips för att jobba smartare, leda bättre och sälja mer. Allt för att du ska nå dit du vill och ska! Nytt avsnitt varje vecka sedan 2015 och med (o)jämna mellanrum dyker även sköna gäster upp och förgyller showen. ▪️Vill du som bolag synas i podden skickar du mail på podd@alphovlopez.se ▪️Har du en fråga du vil ställa till segmentet Alphov & Lopez svarar är det även där ett mail till podd@alphovlopez.se som gäller. ▪️ Häng med oss på LinkedIn och Facebook - Bara att söka på Alphov & Lopez #produktivitet #ledarskap #sälj #marknad #affärsutveckling #entreprenörsskap