Dagens avsnitt handlar om den livsviktiga och livsfarliga stressen i våra liv. Hur skapar man balans mellan stress och avspänning? Vi pratar om vad stress är och innebär för våran kropp och våran knopp. Vi bjuder på händelser ur vårat egna privat och yrkesliv som har med stress att göra.
Vi tror att genom insikter om vad stress är så kan vi lättare skapa hållbara strategier för ett bättre mående och mer balans i livet.
Anna & Niki
Ps. kom ihåg att läsa HOLISTICBLOGGEN på www.formholistic.com
Om Podcasten
Om 0ss
Anna Persdotter Tramontana
Leg. Naprapat, KBT terapeut, Professionell Coach, NLP coach, Avancerad Holistisk tränare
Har en bakgrund inom elitidrott, som simmare. Efter det blev det triathlon med exempelvis två fulldistans IRONMAN lopp för att få utlopp för all energi, samt karate för att det varit en dröm. Utöver detta så instruerar Anna alla typer av gruppträningspass man kan tänka sig! Step, danceaerobic, muskel, spinning, yoga, mm, mm.
Nikola Tramontana
ICF Professionell Certifierad Coach (PCC), Förändringsledare, NLP coach, Leg. Naprapat, Hälsoriddare, Avancerad Holistisk Tränare
Utöver mina yrkestitlar så lever jag för träning och hälsa, på fritiden tränar jag gärna karate, triathlon, yoga och styrketräning. Jag älskar att laga mat och är en riktigt matnörd.
FÖLJ oss på Instagram @formholistic, Facebook på form holistic och LinkeIN på Form holistic leadership