Avsnitt 116: Hur kommer medierna se ut efter coronakrisen - så mycket pengar lägger svensken på medier

Coronakrisen innebär nedskärningar, varsel och besparingar för medier. Men också viss nyhetströtthet. Så hur kommer medier och journalistik se ut efter krisen? Emanuel och Olle är oense.
Vi pratar också om Mediavisions nya rapport där vi ser hur medieplånboken ser ut. Och data och statistik från Den stora älgvandringen i SVT. Vad är det som gör att Slow tv fungerar så bra?
Med Olle Lidbom och Emanuel Karlsten
Stöd Mediepodden på patreon.com/mediepodden
 

Om Podcasten

Mediepodden handlar om den komplexa digitala förändring som hela samhället står inför. Mediepodden fokuserar på förändringen i traditionella, digitala och sociala medier. Och vi gör det utan att vara rädda för konflikter. Mediepodden drivs av Emanuel Karlsten och Olle Lidbom.