Här är hoten mot fortsatt vapenvila i Gaza

Efter 15 månaders krig ha en skör vapenvila inletts mellan Israel och Hamas. Men i Gaza blandas lättnaden med chocken över krigets förödelse och i Israel finns en oro över gisslan som är kvar och Hamas fortsatta inflytande.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

Söndagen den 19 januari inleddes den efterlängtade vapenvilan mellan Israel och Hamas. Förhandlingarna har varit komplicerade och långa .

Tre israeler som suttit gisslan i Gaza i 471 dagar fick återförenas med sina familjer och 90 palestinska fångar släpptes ur israelisk fängelse, samtidigt som Israel börjat dra sig tillbaka från Gaza.

Nu när vapenvilan trätt i kraft och stridsflygen försvunnit så har många Gazabor börjat återvända, till fots, till sina hem. Men många av dem finner sina hus i ruiner i ett Gaza där stora delar av byggnaderna är raserade.

Även på den israeliska sidan är oron stor för de gisslan som fortfarande är fångna i Gaza. Dessutom har Israels premiärminister Netanyahu svårt att hålla ihop sin regering då hans koalitionspartners i extremhögern kräver att han ska återuppta kriget i Gaza tills Hamas är borta.

Kommer vapenvilan att bestå och vilka är möjligheterna och hoten?
Hör våra korrespondenter på plats i Jerusalem om den sköra vapenvilan mellan Israel och Hamas.

Avsnittet spelades in på förmiddagen tisdagen den 21 januari 2025.

Medverkande:
Cecilia Uddén och Samar Hadrous, Sveriges Radios mellanösternkorrespondenter

Programledare:
Sharon Jåma

Producent:
Linda Aktén

Tekniker:
Maria Stillberg

Om Podcasten

Olle Wiberg möter Sveriges Radios skarpaste experter på Mellanöstern i Radiokorrespondenterna Mellanöstern Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play. Ansvarig utgivare: Klas Wolf-Watz