Science fiction bokhandelns poddradio

#80 Rymdskepp och halstabletter för själen

av Science fiction bokhandelns poddradio | Publicerades 5/7/2020

#80 Rymdskepp och halstabletter för själen Rymdskepp! Vad finns det för rymdskepp och hur har deras litteraturhistoriska utveckling skildrats i SF-litteraturen? Vad är skillnaden mellan farkoster som generationsskepp, rymdraketer och traktorskepp? Och vad är grejen med AI:s på skeppen? Detta är lite av vad Maths, Gabriella och Jenny diskuterar i första halvan av poddavsnittet. I andra halvan av avsnittet pratar Jenny och Gabriella om vad som kan ge lisa (eller för den delen en halstablett) för själen, något som kan behövas i den rådande tiden. Vad som ger själasvalka är självklart väldigt individuellt, men några exempel som tas upp är mysig iyashikei-manga och att sortera om i bokhyllan. Tyvärr kommer podden att ta en mindre paus nu i maj, men vi kommer tillbaka i juni med bland annat rafflande tips om sommarläsning! Tidsmarkörer 00:00 Intro 03:20 Om rymdskepp! 33:45 Lisa för själen del 1: Iyashikei 46:30 Lisa för själen del 2: boksortering Nya böcker om rymdskepp! Maths tipsar om Providence av Max Barry. https://www.sfbok.se/produkt/providence-203058 Gabriella tipsar om Machineries of Empire av Yoon Ha Lee, vars första del är Ninefox Gambit, samt den nya Bonds of Brass av Emily Skrutskie. https://www.sfbok.se/produkt/ninefox-gambit-153426 https://www.sfbok.se/produkt/bonds-of-brass-201438 Fantikvariatet, för antikvariska fantastikböcker: http://fandom.se/bok Annat som nämns i podden: Jules Verne – From the Earth to the Moon https://www.sfbok.se/produkt/from-the-earth-to-the-moon-199471 Arthur C Clarke – 2001 A Space Odyssey https://www.sfbok.se/produkt/2001-a-space-odyssey-7153 John D Clark – Ignition: An Informal History of Liquid Rocket Propellants https://www.sfbok.se/produkt/ignition-an-informal-history-of-liquid-rocket-propellants-197446 Harry Martinson – Aniara https://www.sfbok.se/produkt/aniara-48037 Cameron Hurley - The Stars Are Legion https://www.sfbok.se/produkt/the-stars-are-legion-164783 Kim Stanley Robinson – Aurora https://www.sfbok.se/produkt/aurora-151163 Kim Stanley Robinson – 2312 https://www.sfbok.se/produkt/2312-122074 Ann Leckies – Imperial Radch-trilogi, del 1: Ancillary Justice https://www.sfbok.se/produkt/ancillary-justice-119600 Beckie Chambers – The Long Way to a Small Angry Planet https://www.sfbok.se/produkt/the-long-way-to-a-small-angry-planet-145448 Iain Banks – Culture serien, första boken: Consider Phlebas https://www.sfbok.se/produkt/consider-phlebas-3189 James S A Corey – The Expanse serien, del 1: Leviathan Wakes https://www.sfbok.se/produkt/leviathan-wakes-112099 Ian McDonald – Luna-serien, del 1: Luna: New Moon https://www.sfbok.se/produkt/luna-new-moon-153868 Barakamon https://www.sfbok.se/produkt/barakamon-vol-1-137592 A Man and His Cat https://www.sfbok.se/produkt/a-man-and-his-cat-1-203652 Natsume's Book of Friends https://www.sfbok.se/produkt/natsumes-book-of-friends-vol-1-36066 Skull-Face Bookseller Honda San https://www.sfbok.se/produkt/skull-face-bookseller-honda-san-vol-1-197683

Om Podcasten

Science fiction bokhandeln är specialister på SF, fantasy och skräck. I vår podd vill vi dela med oss av nördkunskap och läsglädje. Varannan torsdagkväll diskuterar vi olika teman inom fantastiken, intervjuar författare som besökt våra butiker och tipsar om bra läsning och kul spel. Programledare är Jenny och Petter från Stockholmsbutiken, ofta i sällskap av en gäst eller två. The Science Fiction Bookshop is the leading Swedish bookshop for science fiction, fantasy, horror and all kinds of speculative fiction. In our podcast, we geek out about all kinds of fantastical literature, interview authors and discuss the latest and greatest to read from our shelves.