79. Miss Peregrine and A Hologram For The King

Tom Hanks i en gigantisk sandlåda är vad ämnet är i kvällens kulturpodcast.

Vi har kikat på A Hologram For The King, Tom Hanks största flopp sedan 80-talet.

Va !? Tom Hanks floppar i en film, det är väl inte möjligt, säger ni då. Ekonomisk plattfall för denna film som utspelar sig i Saudiarbien där Alan (Tom Hanks) skall sälja in en konferenslösning till en svinrik kung. Kulturkrockar, sanddynor och en ångestladdad huvudkaraktär möter oss i ett fjärran land. Men är den bra då bortsett från att Hollywood ej fick ihop tillräckligt med dollars på denna ? Häng med så får ni se..


Och visst kommer vi prata om Forrest Gump, såklart.


Dessutom har Tomas sett Tim Burtons nya film Miss Peregrines Home For Peculiar Children. Vad är det för slags film igentligen ? Är det en X-men som möter Harry Potter?,


Frågorna är många, vi har svaren. Thomas & Tomas Filmpodcast is like a box of chocolate, you never know what you gonna get.

Om Podcasten

TT Filmpodcast pratar om film, skådespelare, regissörer, stora Blockbusters och smala indiefilmer. Podcasten tar upp båda nya filmer och gamla klassiker. Vi tipsar om filmerna du missat och varnar för skräpet. Vi gör då och då specialprogram om olika filmsviter eller genrer.